Вівторок, 23.04.2024, 15:07

Форекс


Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Трейдинг

Головна » Статті » Форекс

Застосування золотих чисел Фібоначчі на ринку Форекс
Людям, які цікавляться математикою, будівництвом і фінансовими ринками, досить часто доводиться чути про золоті числа Фібоначчі. Якщо для представників перших двох груп існує спеціальна література, написана на складному професійному мовою, то трейдерам доводиться збирати інформацію по крихтах. Сьогоднішній огляд я вирішив присвятити темі золотого перерізу і напрацюванням Леонардо Пізанського.

Незважаючи на те, що послідовність фібо-чисел стала широко використовуватися лише в 12 столітті, головна закономірність, що лежить в їх основі, була відома ще стародавнім єгиптянам, знання яких, судячи з усього, згодом систематизував Евкліда.

Закон, про який йде мова, в літературі називається «Золотий перетин» і описується наступною формулою:

Способи розрахунку золотого числа

Якщо перекласти цей вираз з мови математики, то його можна описати таким чином – це співвідношення двох величин дорівнює відношенню сумарного їх значення до більшого показника.

Звучить дещо заплутано, тому нам, як практик, теорію можна не вчити і досить запам'ятати одне правило – золота пропорція дорівнює числу Фі (1,618).

Саме ця величина і проявилася в послідовності золотих чисел Фібоначчі, кожне з яких дорівнює сумі двох попередніх. Виявилося, що якщо член даного ряду з номером N розділити на змінну (N-1), пропорція між ними буде прагнути до 1,618.

Прояв золотого числа Фібоначчі на Форекс

Я не даремно відзначив саме про «прагнення» пропорції до еталону, так як чим більше стають золоті числа Фібоначчі, тим ближче їх співвідношення буде до Фі, яке, до речі, також є округленої величиною (тобто має нескінченно багато цифр після десяткової коми).


Чому золоті числа Фібоначчі так популярні?


Вище я вже зазначав, що Леонардо Пізанський лише розвинув думку своїх попередників, а почалося все з піраміди Хеопса (хоча не можна виключати ймовірність того, що знання були отримані з ще більш давніх джерел), одна з ключових пропорцій якої відповідає золотому перерізу:

Розрахунок числа Фі

Скептики стверджують, що єгиптяни знали просто пропорції семиугольника, на базі якого і підбирали параметри споруд. Можливо, так воно і було, але аналогічну закономірність вдалося виявити в біології, зокрема, зауважив Архімед дане співвідношення в спіралевидної раковині:

Раковина у прикладі чисел Фібоначчі

Сам Фібоначчі описав цікаву закономірність у зростанні популяції кроликів, чисельність якої сьогодні дорівнює кількості тварин місяць тому, помноженому на 1,618 (зрозуміло, якщо виключається фактор хвороб та інших втрат).

Через кілька століть дослідженням золотих чисел Фібоначчі зайнявся Леонардо Да Вінчі, який довів, що пропорції людського тіла також співвідносяться через число Фі.

Наші сучасники підтверджують напрацювання батьків-засновників багатьох наук, більше того, золотий перетин допомагає вченим описувати будову галактик і планетарних систем, а деякі соціологи починають його використовувати для прогнозування різних катаклізмів, обумовлених масової істерією (воєн, заворушень, революцій тощо).

Застосування золотих чисел Фібоначчі на Форекс


Виходить цікава ситуація – одна закономірність використовується в абсолютно різних областях, практично не пов'язаних між собою, а це значить, що вона є універсальною.

Зрозуміло, з появою фінансових ринків математики і статисти (яких досить багато серед трейдерів) спробували за допомогою золотих чисел Фібоначчі будувати рівні підтримки і опору. Логічно, адже якщо поведінка соціуму підпорядковується божественної пропорції, розумно припустити, що і в діях учасників ринку також буде простежуватися дана закономірність.

Як ми вже знаємо, експеримент виявився вдалим, і сьогодні золоті числа Фібоначчі на Форекс використовуються для побудови сіток, розширень, віял, каналів і тимчасових зон. Зокрема, за допомогою першого інструменту можна знайти сильні рівні, на яких слід чекати завершення корекції, сформованої по відношенню до останнього імпульсу.

Розмітка на Форекс сітки Фібоначчі

Самими сильними рівнями вважаються 38,2%, 50% і 61,8%, тому якщо ціна від них відбивається розумно відкривати позицію в напрямку колишнього тренда. У випадку, якщо котирування ще не торкнулася хоча б мінімальної планки, працювати на ринку поки що небезпечно.


«Розширення» також побудовано на золотих числах Фібоначчі, але на відміну від класичної сітки воно використовується для побудови проекцій, тобто передбачуваних цільових рівнів руху:

Розширення Фібоначчі на Форекс-графіку

Віяло Фібоначчі зовні нагадує пучок світлових променів і будується за аналогією з сіткою, тобто від першої точки імпульсу до останнього екстремуму:

Приклад віяла Фібоначчі за золотим чисел

Відмінність віяла від сітки полягає в тому, що золоті числа Фібоначчі в даному випадку використовуються для розрахунку пропорцій кутів між лініями.

Канал Фібоначчі розмічається точно так само, як і класичний рівновіддалений канал (тобто за чотирма екстремумам), але на відміну від останнього він проектує ще кілька рівнів, які можна розглядати в якості потенційних цілей руху на випадок пробою основний розмітки:

Золоті числа Фібоначчі при побудові каналу

Застосування каналу Фібоначчі - як торгувати на Форекс по даному каналу.

І останній популярний інструмент, алгоритм розрахунку якого використовує золоті числа Фібоначчі, називається «тимчасові зони».

Торгівля з проекціями по Фібоначчі

Неважко здогадатися, що вони призначені для прогнозування точок початку і завершення імпульсів, без прив'язки до конкретних цілей та рівнів.

Як правило, в інструкціях до торговим стратегіям автори прописують, які фібо-рівні і коефіцієнти слід використовувати, але якщо в рамках однієї системи застосовуються всі перераховані інструменти, найкращі сигнали виходять в точках перетину сітки, віяла і тимчасових зон.

Категорія: Форекс | Додав: 25.07.2016
Переглядів: 998 | Рейтинг: 0.0/0